Діалог безпеки у Херсоні: як забезпечити доступ до медичних послуг для всіх громадян?

У Херсоні відбулося друге засідання учасників платформи “Діалог безпеки”, які обговорювали можливості та бар’єри доступу до медичних послуг в діяльності безпекових служб України в умовах COVID-19.

Здебільшого представників правоохоронних органів звернули увагу на те, що неврегульованість порядку надання послуг з медичного обслуговування затриманих та осіб, взятих під варту, спричиняє ризики порушення прав цих груп. Яким чином можна знайти ефективні рішення?

До учасників діалогу долучилася заступниця директора департаменту моніторингу Національної служби здоров’я України Валентина Оболенцева, яка висловила свою думку з приводу обговорення зазначеної проблеми.

“По-перше, треба визначитися з тим, що ми хочемо: яким має бути мінімальний пакет медичних послуг для огляду перед поміщенням в ІТТ, місця несвободи збройних сил, чи якихось інших органів. Нещодавно ми розмовляли з представниками національної поліції та дійшли висновку, що первинна медична допомога, тобто, сімейний лікар — це недостатній пакет послуг для обстеження осіб, які поміщаються в ІТТ, тому що до нього не входить  рентгенограма органів  грудної клітини. І під час розмови ми розглядали, якій варіант може бути більш прийнятним в рамках програми медичних гарантій”.

Але є питання: як дозволити працівникам поліції чи збройних сил, доставляти затриманих осіб до закладів охорони здоров’я для отримання цих послуг?

Якщо ставити питання розширення медичних гарантій, за якими надаються послуги, які  оплачує Національна служба здров’я України, то в принципі можна піднімати питання, що підставою для надання медичної допомоги може бути доставлення осіб працівниками правоохоронних органів.

Програма медичних гарантій не фільтрує людей за правовим статусом — затриманий, засуджений, ув’язнений — для програми медичних гарантій різниці немає. Питання виникають тоді, коли йдеться про підстави для медичної допомоги: є направлення сімейного лікаря, лікуючого лікаря чи екстрений випадок — самозвернення?

Валентина Оболенцева висловила слушну думку, що треба вести діалог з Міністерством охорони здоров’я та Міністерством фінансів. Тому що йдеться про збільшення навантаження на лікарів і на бюджет програми медичних гарантій. “Я вважаю, що треба починати таку дискусію, — зауважила вона. — Інтеграція між відомствами має бути, бо можливо, ця програма була розроблена без урахування потреб правоохоронних органів”.

В якості прикладу Валентина Оболенцева згадала про досвід вирішення проблеми з медичними послугами адміністраціями психоневрологічних інтернатів: їхні підопічні подають декларації щодо обрання лікарів. Але на відміну від затриманих, чи осіб, які перебувають під вартою, в інтернатах люди проводять доволі тривалий час. Що більш схоже на цикл користування медичними послугами звичайної людини, тому така модель надання медичних послуг тут підходить.

Але в ситуації з затриманими, особами, що перебувають під вартою, складно визначитися з потребами у медичній допомозі. Комусь одному необхідно зробити рентген, а іншим — флюорографію — зауважили учасники дискусії. Наразі в Україні немає узагальнених даних щодо обсягу звернень за тими чи іншими послугами чи переліку послуг.

Учасники засідання в Херсоні погодилися в тому, що треба виявити потреби правоохоронних органів стосовно можливостей надання медичної допомоги затриманим та особам, що перебувають під вартою і виходити на міжвідомчий діалог із конкретними пропозиціями змін до нормативно-правових актів.

***

Нагадаємо, що повідомити регіональну платформу «Діалог безпеки» про порушення прав людини, або проблему, яка заважає безпековому органу (СБУ, ЗСУ, НПУ, ДПСУ) ефективно виконувати покладені на нього завдання можна скориставшись цією формою: https://www.dialohbezpeky.org/mans-rights/

Дякуємо за підтримку ініціативи «Діалогу безпеки»

Управління дотримання прав людини Національної поліції України

Національна поліція України

Служба безпеки України

Державна прикордонна служба України

Координаційний центр з надання правової допомоги

Генеральний штаб ЗСУ

Патрульна поліція України

Херсонський місцевий центр з надання БВПД

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу line-2.jpg

Ініціатива «Діалог безпеки» впроваджується Freedom House Ukraine ЕЦПЛ ВОСТОК SOS Український інститут з прав людини

#гендернарівність

#діалогбезпеки#громадськийконтроль#правалюдини

#демократичнийцивільнийконтроль