Над чим працюють координатори регіональних платформ «Діалогу безпеки»?

Координатори регіональних платформ підготували протоколи (лінк) перших зустрічей, де зафіксовано не тільки ситуації порушень прав людини, але й можливі шляхи усунення цих проблем.

Зокрема, під час обговорення питання виконання вимог Закону України «Про безоплатну правову допомогу» та Порядку інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання, адміністративного арешту або застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, представники ДПС України та ЗСУ вказали на такі фактори:

Під час затримання працівники не можуть особисто виконати вимогу щодо негайного повідомлення Регіонального центру БПВД факти затримання. Відповідно до відомчих нормативних актів, при несенні служби представникам таких органів заборонено мати мобільний телефон, і дозволено використовувати лише радіостанції.

Мобільним телефоном може користуватися тільки старший групи; фактично повідомлення про затримання має можливість здійснювати «старший черговий» після отримання повідомлення про факт затримання від уповноваженої особи.
Відповідно до частини 3 статті 263 КУпАП уповноважена особа, які здійснила адміністративне затримання має право не повідомляти Регіональний центр БВПД про факт затримання, якщо особа захищає себе особисто або залучила іншого адвоката.

Представники безпекових служб вказали, що у законодавстві не урегульовано питання підтвердження бажання особи захищати себе особисто. Така ситуація призводить до необґрунтованих звинувачень співробітників силових структур в порушенні права на правову допомогу з боку перевіряючих органів.

Також було вказано, що неконкретні формулювання у законодавстві можуть сприяти порушенню прав людини та створюють умови для неоднакової правозастосовчої практики.

Що робити?

Є потреба у чіткому тлумаченні понять «НЕГАЙНО», «НЕВІДКЛАДНО» щодо строку повідомлення системи БПД про факт затримання уповноваженою особою.

Що зміниться?

Єдиний підхід до тлумачення понять сприятиме:
Забезпеченню дотримання права на правову допомогу під час затримання
Усуненню факторів неправомірного застосування фізичної сили та порушень інших прав людини
Зменшенню кількості необгрунтованих звинувачень представників силових структур в порушенні права на правову допомогу.

Посилання на протоколи:

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу line-2.jpg

Ініціатива «Діалог безпеки» впроваджується Freedom House Ukraine ЕЦПЛ ВОСТОК SOS Український інститут з прав людини

#гендернарівність

#діалогбезпеки #громадськийконтроль #правалюдини

#демократичнийцивільнийконтроль